Jak odmieniała się rola koni w środowisku człowieka na przestrzeni minionych lat?

W minionych i dawno zapomnianych okresach konie pełniły funkcję środka do przemieszczania. Na różnych gospodarstwach zatrudniano je do prac na gospodarce

.

Niebywała siła tych niepozornych zwierząt była mocno wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Prości chłopi zaprzęgali konie i obrabiali przy ich użyciu swoje poletka. W rozwijających się miastach konie służyły do wygodnego zmieniania miejsca. Jedni zaprzęgali je do własnych powozów, inni wierzchem podróżowali z jednego miejsca na inne miejsce. Wraz z chwilą skonstruowania mechanicznych

koń

środków transportu rola koników bardzo się zmieniła. Aktualnie konie służą do celów rekreacyjnych. Multum osób chce mieć własnego konia by od czasu do czasu udać się konno na ciekawą jak również rekreacyjną przejażdżkę.

Właśnie z tego powodu powstało multum stadnin koni, gdzie można przechowywać własne konie jak też w dogodnym czasie cieszyć się ich obecnością. Wiele znanych gospodarstw turystycznych trzyma konie tylko po to, żeby organizować w czasie zimy kulig. To doskonała rozrywka. Dzieci świetnie się bawią na saneczkach zaś starsi najczęściej siadają w dużych saniach i cieszą się zjawiskowymi krajobrazami. Kulig raduje nie tylko podczas podróży. Na ogół zakańcza się smacznym biesiadowaniem na wolnym powietrzu wśród uśpionej zimą zieleni jak też w gronie rozbawionych biesiadników.

Konie prócz roli rozrywkowej spełniają dużo poważniejszą funkcję. Otóż w wielu przypadkach robiona jest z ich udziałem hipoterapia – czytaj więcej. To technika zdrowej rehabilitacji psycho-ruchowej. Działa wieloaspektowo, czyli oddziałuje równocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie oraz socjologicznie. Hipoterapia przeprowadzana jest zarówno u dzieci, nastolatków, jak i u dorosłych. Obejmuje w głównej mierze wszystkie osoby które są niepełnosprawne fizycznie jak również psychicznie. Zbawienne dla zdrowia wyniki przebywania z koniem widoczne były już w starożytności. Aczkolwiek jako technika leczenia pojawiły się w nowoczesnej medycynie dopiero w latach 50, szczególnie w neurologii, ortopedii jak również psychologii.

Widać z tego powodu, że konie mają zbawienny wpływ na ludzi. Wzbudzają podziw oraz uznanie. Styczność z tymi zwierzętami dodaje trwałych wrażeń. Przynosi odprężenie oraz w znacznym zakresie poprawia samopoczucie.