Badania prenatalne jeszcze parę lat temu były wręcz niemożliwe do wykonania, aczkolwiek teraz medycyna bardzo się rozwinęła, wobec tego wolno z powodzeniem wykonywać badania płodu w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego. Takie badania zdołają wykryć znaczne wady oraz choroby genetyczne u nienarodzonego jeszcze dziecka, takie jak przykładowo zespół Downa czy nieprawidłowości chromosomów.

Ciąża i USG

Autor: iStock
Źródło: iStock
Badania prenatalne polecane są w szczególności kobietom, jakie zaszły w ciążę po raz pierwszy czy też mają powyżej 35 lat. Badania prenatalne zezwalają monitorować stan płodu, i także w przypadku wykrycia jakichś wad – podjąć właściwe leczenie. Niektóre wykryte nieprawidłowości czy też choroby muszą być usuwane jak najszybciej, przykładowo zaraz po urodzeniu dziecka. Bez badań prenatalnych medycy mogliby nie dowiedzieć się o wystąpieniu takich nieprawidłowości, co mogłoby mieć poważne konsekwencje dla zdrowia oraz nawet dla życia dziecka. Jednocześnie badania prenatalne NFZ zdołają przygotowywać rodziców na wychowywanie dziecka z wagą genetyczną, co także nie jest proste (sprawdź badania prenatalne NFZ i dowiedz się więcej). Co więcej badania prenatalne zezwalają również rozpoznać płeć dziecka, jeszcze przed jego narodzinami.

Niezależnie od tego czy dziecko zostało poczęte naturalnie czy być może metodą in vitro, w takim miejscu jak na przykład klinika in vitro, wolno bez problemu wykonać badania prenatalne ( stronę ). Mają one naprawdę dużo korzyści i istnieje jeszcze mnogość innych powodów, jakie zachęcają do wykonania tych badań. Powinno się jeszcze wiedzieć, iż istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych – badania inwazyjne i nieinwazyjne. Badania inwazyjne wykonuje się tylko wtenczas gdy istnieje zagrożenie bądź podejrzenie nieprawidłowości bądź wad genetycznych u dziecka. Badania nieinwazyjne są realizowane w sposób, jaki nie wymaga żadnej ingerencji na płodzie, są one kategorycznie bezpieczne zarówno dla matki, jak również dla dziecka. Z pewnością kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć zrobienia badań prenatalnych, ponieważ zdołają one mieć niezmiernie istotne znaczenie oraz wielki wpływ na zdrowie dziecka.