Biegunka, bóle głowy, stan zapalny pęcherza moczowego – to dolegliwości, które pojawiają się dość często. Czasem doskonałą alternatywą dla leków i suplementów diety są naturalne mieszaniny.

fotogram - zdrowie

Autor: Olivier Duquesne
Źródło: http://www.flickr.com
stykówka - zdrowie

Autor: Charles Haynes
Źródło: http://www.flickr.com

Na bóle głowy cierpi wielu z nas. Zanim skonsumujemy tabletkę, warto postawić na masaż skroni. Niektórzy podkreślają, że skuteczny jest również masaż dużych palców u stóp. Nieoceniony może okazać się masaż karku. Poleca się rozważyć odprężające ćwiczenia. Do masażu można zastosować olejku lawendowego, rumiankowego, różanego czy miętowego. Przeciwbólowe działanie przypisuje się wyciągowi z kory wierzby i złocieniowi maruna. Wybraną metodę wesprze chłodny okład na czoło. Następnie, dosyć często doskwierającą bolączką jest zakażenie dróg moczowych. W tym wypadku poleca się wizytę u lekarza, który z reguły przepisuje odpowiednie medykamenty. Terapię poleca się wspomóc, zażywając zaparzoną mieszankę ziół, składającą się między innymi z liścia mącznicy, ziela skrzypu. Co istotne, zalecane jest podjęcie działań, dzięki którym ograniczymy szansę, że zakażenie dróg moczowych ponownie wystąpi. Chodzi o picie sporej ilości wody codziennie, unikanie alkoholu czy kofeiny.

Skuteczne są też domowe sposoby na zaparcia oraz biegunki. Biegunkę może załagodzić zjedzenie około dwóch łyżek kawy sypanej czy trochę rozgotowanego ryżu. W walce z biegunką skuteczne okaże się siemię lniane w formie kisielu czy gorzka czekolada. Jeżeli chodzi o cenione sposoby na zaparcia, należy wskazać spożycie śliwek, zarówno świeżych jak i suszonych, oraz kapusty kiszonej, a także picie sporej ilości niegazowanej wody. Walkę z zaparciami ułatwi zaparzona mięta oraz ruch. Warto sięgnąć po truskawki, szpinak, surowy lub gotowany, oraz buraki. Istotna jest również profilaktyka. Działanie jelit będzie skuteczniejsze, jeśli zrezygnujemy ze słodyczy czy śmieciowego jedzenia oraz wykształcimy przyzwyczajenie picia wskazanej ilości wody, najlepiej nawet do 2 litrów na dzień.