Zaćma jest bardzo groźna, prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Jest to w zdecydowanej większości przypadków wynik starości, lecz niekiedy wynika to z tak zwanej wady wrodzonej. Całe szczęście dzisiaj zaćma nie oznacza od razu wyroku, gdyż nowatorskie metody pozwalają przywrócić lepszy wzrok oraz uwolnić osoby z tą dolegliwością od okularów.

zaćma operacja

Autor: Barka Tumska
Źródło: Barka Tumska
Zaćma najczęściej atakuje po sześćdziesiątce, lecz również potrafi przytrafić się w młodszym wieku. Jak zdarzy się za bardzo wcześnie to bardzo często przez różnorakie czynniki, jak uraz oka, kontakt oka z chemikaliami czy praca w szkodliwych warunkach. Na nasze nieszczęście, zaćma jest przebiegła, bo u każdej osoby przebiega trochę inaczej. Czasami więc rozwija się długie lata, a następnym razem postępuje bardzo szybko, ponieważ już w ciągu kilku miesięcy robi się wyjątkowo uporczywa.

Rezultat tych zmian to oczywiście gorszy wzrok. Całe szczęście bez problemu można ją rozpoznać. Na początku lekarz każe nam zakładać korekcyjne szkła, jeżeli nic nie dają, to znaczy, że prawdopodobnie niezbędna jest operacja. Najlepiej wykonać ją jak najszybciej, bo jak zaćma operacja przynosi tu świetne rezultaty. Zabieg jest prosty, skuteczny, nie występują po nim jakieś groźniejsze powikłania. Co istotne, można go przeprowadzić praktycznie u każdego.
Operację możemy wykonać dwojako: wewnątrztorebkowo i zewnątrztorebkowo. Pierwsza metoda jest starsza, polega po prostu na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką, w której się znajduje.

W dzisiejszych czasach częściej wykorzystuje się drugą metodą, w jakiej zostawia się torebkę i do niej daje sztuczną soczewkę. To lepszy sposób, ponieważ tu wykorzystywane są najnowocześniejsze techniki, jakie zapewniają najlepsze rezultaty.