Chociaż może czasem bardzo trudno w to uwierzyć, nawet nowotwory potrafią je zaatakować. Naturalnie, to okazuje się jedna z tych najbardziej niebezpiecznych chorób oczu, co nie oznacza wcale, że pozostałe nie są groźne.
Bywają, może nie tyle dla życia, lecz nieleczone grożą utratą wzroku.

Które to choroby? Jedną z najbardziej groźnych bywa na pewno jaskra. Borykający się z nią muszą przymusowo sprawdzać wielkość ciśnienia w gałce ocznej – kiedy skoczy zbyt wysoko, konsekwencją może być nieodwracalna utrata wzroku. Bardzo częsta choroba oczu? Jasne że zaćma. Niekiedy rozwija się pomalutku, ale jeżeli dostrzegamy, iż tracimy na ostrości widzenia, należałoby udać się do okulisty, ponieważ najprawdopodobniej są to jej początki. Leczy się ją operacyjnie, szczęśliwie w prosty i w zasadzie bezbolesny sposób. Wykonywane aktualnie laserowe usuwanie zaćmy okazuje się być kilkunastominutowym zabiegiem, a pacjent po paru godzinach ma możliwość opuścić szpital. Jest tak tak dlatego, że chory u którego wykonuje się laserowe usuwanie zaćmy nie jest usypiany. Znieczulone specjalnymi kroplami bywa wyłącznie oko. Nazywana przypadłością starszych ludzi katarakta wcale nie jest przypisana tylko seniorom. Często może bowiem być następstwem urazów oka – w takim momencie także jasne że musi być usuwana.
rentgen

Autor: Krzysztof Pędrys
Źródło: http://www.flickr.com
zęby

Autor: iXell
Strata wzroku dla każdego jednego jest tragedią, po której najłatwiejszych czynności należy uczyć się od nowa.

Lepiej zatem czasem z błahego powodu pójść do lekarza aniżeli omijać go latami, chociaż jakość wzroku sugeruje, iż dzieje się z nimi coś niewłaściwego.