Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że bycie niewidomym, to niebywale trudna spawa. życie jest wtedy ogromnym wyzwaniem.

Dr hab. N. med. Maciej Kielar

Autor: Medicover
Źródło: Medicover
Dlatego musimy dbać o swój wzrok oraz badać go przynajmniej raz do roku.

Jeśli myślimy o problemach ze wzrokiem, to często mamy na myśli na przykład pogłębiające się minusy albo jaskra. Jednak, istnieją także inne przypadłości, które są w stanie psuć nasz wzrok. Jest to tzw. stożek rogówki. Czasami nie jest on rozpoznawalny przez specjalistów. Najbardziej zauważalnym objawem jest pieczenie oraz łzawienie oczu. Przypisuje się tego rodzaju symptomy niestety nazbyt często alergiom i klimatyzacji czy ogrzewaniu. Dodatkowo, nie w każdym gabinecie okulista może zweryfikować obecność tej choroby. Potrzebny jest fachowy sprzęt zwany topografem rogówki. Oznaką dla lekarza może być coraz większy astygmatyzm oraz znaczny kłopot w dobraniu odpowiednich okularów. Z czasem objawy będą się nasilać. Dlatego osoby, które podejrzewają u siebie stożek rogówki powinny udać się na specjalistyczne badania. Są dwa sposoby leczenia. Oba są powiązane z zabiegiem. Wybór metody uzależniony bywa od stopnia zaawansowania choroby. Zabiegi nie są inwazyjne. Są też bezbolesne. Trwają około kwadrans.

Jeśli mieszkamy na południu Polski i chorujemy na stożek rogówki Kraków ma kilka fachowych klinik, które podejmą się leczenia. Wystarczy zatelefonować i umówić się na termin zabiegu. Odzyskamy po nim ostrość widzenia i przyjemność z życia.