Wielu ludziom słysząc o Psychologu od razu włącza się „alarm”, który to wręcz każde im mówić, że go nie potrzebują, bo nie posiadają żadnych „takiego typu” problemów.

zdrowie - landszaft

Autor: Charles Haynes
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości jednak niewiarygodnie spory odsetek takich ludzi tak naprawdę problemy ma no i to wcale nie takie małe. Psycholodzy praktycznie od zawsze kojarzyli się wraz z ludźmi, którzy to pomagają osobom niebezpiecznym oraz bardzo zaburzonym, tymczasem wcale nie należy takim być by „zawitać” do jego drzwi” no i w ogóle nie jesteśmy zmuszeni iść tam tak naprawdę w pojedynkę.
Strzykawka do podawania znieczulenia pacjentowi

Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com

Zazwyczaj kojarzonymi z psychologami bywają jednostki – pojedyncze osoby, mające duże problemy emocjonalne, takiego typu jak ponad wszystko nerwica, depresja czy choroby silniejsze, takiego typu jak choćby schizofrenia. Tak naprawdę jednakże do drzwi psychologa chodzą również całe grupy, które najbardziej często składają się z całych rodzin. Psycholog rodzinny trochę różni się od tego standardowego, albowiem jego zadaniem bywa pomagać ponad wszystko w sytuacjach, w których to członkowie rodziny (mieszkającej pod jednym dachem), nie umieją odnaleźć jednego wspólnego języka, z tylko jednym z członków może dziać się coś złego, z powodu czego cierpią na tym również pozostali lub najzwyczajniej kiedy poczują, że ich „więź” nie jest taka jak powinna lub w pewnej chwili zauważają, że dość mocno się ona rozluźniła. Zadaniem psychologa rodzinnego bywa wesprzeć taką rodzinę, „przymusić” ją do rozmowy pomiędzy sobą oraz w pewien sposób kontrolować jej przebieg, by dojść do sedna problemów.

Wbrew pozorom takich rodzin istnieje niewiarygodnie wiele no i w bardzo dużej mierze nie są to rodziny „patologiczne”, lecz te, o których to nawet i byśmy nie pomyśleli.