Promienny uśmiech przedstawiający śnieżnobiałe uzębienie to nie tylko przymiot człowieka sukcesu, lecz też marzenie niejednej z nas.
Codzienna higiena ząbków. To do znużenia przypominane zdanie wydaje się oczywiste.

Gabinet SPA

Autor: Giorgio Minguzzi
Źródło: http://www.flickr.com
Niemowlak

Autor: Trevor Leyenhorst
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, badania wykazują, że dalej wiele osób niezadowalająco troszczy się o powszednią higienę uzębienia czy też czyści zęby na chybcika. Warto zatem przypomnieć, że szczotkowanie ząbków przez 3 minuty minimum dwa razy dziennie, a najodpowiedniej każdorazowo po posiłku, jest kluczowe w walce o śliczny uśmiech. Poza ząbkami należy czyścić również język, na którym zbierają się liczne bakterie tworzące nalot. Poniektóre szczoteczki mają specjalną nawierzchnię czyszczącą przeznaczoną dla oczyszczania języka. Czyszczenie zębów nie ogranicza się jednakże jedynie do szczotkowania. By efektywnie zatroszczyć się o zęby, powinniśmy też każdorazowo dokonywać oczyszczenia międzyzębowych przestrzeni za pomocą nici stomatologicznych, które na ogół zawierają fluor. Nitkowania powinniśmy dokonywać z góry ku dołowi, by nie ranić dziąseł. Celem zwiększenia ochrony jamy ustnej, warto również przepłukiwać ją specjalnymi płynami.
Soczewki

Autor: Patrick Strandberg
Źródło: http://www.flickr.com
Odkładanie się nazębnego kamienia to proces naturalny, który tyczy się nawet ludzi czyszczących zęby każdorazowo po posiłku. Do jego budowy przysparzają się pozostałości jedzenia, drobnoustroje a także substancje mieszczące się w ślinie. Nie jest realne bezpieczne jak też skuteczne usunięcie go na własną rękę w domku.

Dlatego, ażeby zatroszczyć się o uzębienie, stomatolodzy zalecają raz na sześć miesięcy wybrać się do gabinetu stomatologicznego na zabieg nazywany scalingiem. Przy tej sposobności stomatolog wypełni wszelkie braki. Czasem niezbędne jest tak zwane leczenie kanałowe.